Kręcz szyi

Zauważyliście, że z główką Waszego niemowlęcia coś jest nie w porządku. Udaliście się do pediatry, który stwierdził, że to kręcz szyi. Ta nazwa niezbyt wiele Wam mówi, ale czujecie strach. Zwłaszcza że lekarz kazał szybko udać się do fizjoterapeuty dziecięcego.

Tym sposobem znaleźliście się tutaj i dlatego na wstępie pragnę Was uspokoić. Kręcz szyi to problem, z którym za pomocą fizjoterapii dzieci jesteśmy w stanie sobie poradzić.

Jak rozpoznać kręcz szyi?

Czym więc jest kręcz szyi? To łatwa do zauważenia nieprawidłowość, w której dziecko wyraźnie układa główkę w jedną ze stron i jednocześnie przechyla ją w przeciwną. Może być nabyty lub wrodzony. Jak podają badania, wrodzony kręcz szyi występuje u 0,3 – 2% dzieci. Jest to więc dość popularny problem.

Kręcz szyi a strona preferowana – jak odróżnić?

Czasem rodzice mylą kręcz szyi z tzw. stroną preferowaną. Wtedy maluszek również woli patrzeć w jedną ze stron, jednak ma możliwość obracania główki w drugim kierunku. Strona preferowana jest naturalną predyspozycją, przy której wystarczy obserwować dziecko i zachęcać do obracania główki w mniej lubianym kierunku.

Dlaczego należy leczyć kręcz szyi?

Nieleczony kręcz szyi może prowadzić do poważnych konsekwencji:

  • Deformacje główki: Główka niemowlęcia poprzez stały ucisk na jedną ze stron może się spłaszczyć.
  • Asymetria twarzy: Strona buzi, w którą dziecko patrzy, może się wydłużyć, a jedno oko może wydawać się większe.
  • Nieprawidłowości w obrębie ciała: Asymetrie mogą pojawić się w tułowiu, miednicy, biodrach i stopach.
  • Opóźnienie rozwoju motorycznego: Ograniczenia ruchomości głowy wpływają na rozwój motoryczny dziecka, które będzie wolniej nabywać nowe umiejętności.

Jak fizjoterapia może pomóc?

Tak jak mówiłem na początku, z pomocą rehabilitacji niemowląt poradzimy sobie z tym problemem. Ważne jednak, byście nie zwlekali z wizytą i skierowali się po pomoc jak najszybciej. Dzięki temu:

  • wyeliminujemy pierwotny problem,
  • zapobiegniemy powstawaniu deformacji,
  • cały proces rehabilitacji przebiegnie szybciej, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jakie metody rehabilitacji stosuję?

W swojej pracy staram się, byście już od pierwszego spotkania czuli, że jestem tu po to, by pomóc Waszemu maleństwu. Jako rodzic doskonale rozumiem, co przeżywacie. Dlatego stosuję tylko skuteczne i indywidualnie dobrane metody rehabilitacji.

Nie czekaj – umów się na wizytę już dziś!

Dzięki odpowiedniej terapii szybko zapomnicie o problemie i będziecie mogli spokojnie obserwować rozwój swojego dziecka. Nie zwlekajcie z decyzją – umówcie się na wizytę już teraz.

------

[1] Michalska, Agata, et al. "Wrodzony kręcz szyi–przegląd metod leczniczych." Neurologia Dziecięca 26.52 (2017): 69-74.

Rehabilitacja dzieci Wrocław

Fizjoterapeuta Piotr Dudzic


Potrzebujesz fizjoterapeuty dziecięcego we Wrocławiu? Zapraszam do mojego gabinetu. Specjalizuję się w fizjoterapii niemowląt
i dzieci, oferując kompleksową opiekę od narodzin. Zajmuję się oceną rozwoju, korekcją wad postawy oraz uczeniem pielęgnacji niemowląt według Metody NDT-Bobath. Z 14-letnim doświadczeniem w czołowych ośrodkach rehabilitacji dziecięcej we Wrocławiu, dostosuję indywidualny plan rehabilitacji, odpowiem na pytania i pokażę, jak wykonywać ćwiczenia w domu. Posiadam profesjonalny sprzęt diagnostyczny, a wszystkie badania i pomiary wykonuję na miejscu. Skontaktuj się i umów wizytę już teraz.

O mnie