Wyobraźcie sobie. Kolumbia koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W kraju trwa wojna domowa, która będzie toczyć się jeszcze przez wiele lat. Media na całym świecie pokazywały nam, co działo się wtedy w życiu normalnych mieszkańców.
A nie działo się dobrze. W szpitalach brakowało personelu, a sytuacja była tak zła, że przekładała się na wzrost śmiertelności wcześniaków w oddziałach. Z takim problemem zmierzyli się też dwaj neonatolodzy ze szpitala w Bogocie – Edgar Reya i Hector Martinez.
Odetchnijcie jednak spokojnie. Dzięki wspomnianej dwójce to nie będzie jedna z tych historii ze smutnym zakończeniem. Lekarze postanowili wypróbować innowacyjną metodę polegającą na kontakcie dziecka z matką „skóra do skóry”. Chroniło to maluchy przed wychłodzeniem, zapewniało im stały dostęp do mleka mamy i działało uspokajająco.
Zgadnijcie, jakie były rezultaty tych działań. Spadek śmiertelności dzieci z 70% do 30%.
Te oszałamiające wyniki kangurowania, bo tę nazwę zapewne bardziej kojarzycie, zachęciły lekarzy na całym świecie do dalszego poznawania tej metody.
Tak też zrobili badacze z Uniwersytetu w Leipzig. Zbadali wpływ kangurowania na częstość występowania hipoksemii, która może w przypadku wcześniaków doprowadzić do słabych wyników rozwojowych, niesprawności lub nawet śmierci. A czym jest hipoksemia? W najprostszych słowach jest to zbyt mała ilość tlenu we krwi.
Większość z nas te objawy kojarzy z himalaistami, którzy przez rozrzedzone powietrze doznają choroby wysokościowej. Jednak u wcześniaków, to nie powietrze jest problemem, a niedojrzałe płuca, które rozwijają się w ostatnich tygodniach ciąży.
Niemieccy lekarze opublikowali w 2022 r. rezultaty tych badań. Wynika z nich, że bezpośrednia opieka rodziców „skóra do skóry” nad wcześniakami sprawia, że spadki ciśnienia cząstkowego tlenu we krwi są znacznie rzadsze niż wtedy, gdy leżą one w inkubatorze lub w otulaczu.
Wyniki te pokazują, jak ważny jest bezpośredni kontakt dziecka z rodzicami w pierwszych dniach życia. I to jak okazuję się nie tylko ze względów emocjonalnych czy rozwoju psychoruchowego.
Jestem bardzo ciekawy, czy Wy również kangurowaliście. Jeśli macie ochotę, podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Być może zachęcicie do tego innych rodziców.
Bibliografia
- Kangurowanie w szpitalu – co to jest?,Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach 2016, https://www.szpitalskierniewice.pl/aktualnosci/kangurowanie-w-szpitalu-xxx-co-to-jestx,450.html.
- Mueller SM, Ackermann BW, Martin S, Seifert K, Mohr A, Alali W, Thome UH, Grunwald M., Incidence of Intermittent Hypoxemia Increases during Clinical Care and Parental Touch in Extremely Preterm Infants Neonatology. 2023;120(1):102-110. doi: 10.1159/000527725. Epub 2022 Dec 12. PMID: 36509042.
- Paluszyńska Dorota: Zaburzenia oddychania u noworodków urodzonych przedwcześnie, W: Noworodek przedwcześnie urodzony pacjentem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej / Królak-Olejnik B. (red.), 2018, Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe Atla 2, ISBN 978-83-65071-32-3, s. 161-172.